כל מה שרציתם לדעת עלבולגריה.

מידע כללי

בולגריה היא מדינה קטנה השוכנת בחצי האי הבלקני שבדרום מזרח אירופה. המדינה מאופיינת במגוון של נופים עשירים ופסגות מרהיבות אל מול רצועת חוף יפיפיה עם אתרי נופש זולים. 2 רכסי הרים עיקריים חוצים את בולגריה לרוחבה ממזרח למערב: רכס הרי הבלקן שהוא הצפוני מבין השניים. רכס הרי רודופי ושני רכסי המשנה שלו, הרי פירין והרי רילה שהוא הרכס הדרומי יותר. בולגריה אהובה על התייר הישראלי בעיקר כי היא קרובה, זולה, שופעת בנופים מרהיבים והרריים ותושביה אדיבים ומסבירי פנים. אז אם אתם מעדיפים לנפוש באתרי נופש זולים, או חובבי טבע הררי ונופים משגעים, בולגריה היא יעד מושלם עבורכם.

מזג אוויר ועונות לטיול

מזג האוויר בבולגריה מגוון מאוד ואפשר לטייל ביעדים שונים בה לאורך כל ימות השנה. הקיץ חל בין החודשים יולי וספטמבר, הטמפרטורות בה נעות בין 15-25 מעלות וזוהי העונה בה תיירים נוהרים אל עיירות הנופש ששוכנות על קו החוף במדינה. האביב חל בין החודשים אפריל ויוני, זוהי התקופה הטובה והנוחה ביותר לצאת לטייל במדינה. אם זה באגמיה ובכפרים ההרריים של בולגריה או בערים הגדולות וכמובן להנות מהתקופה הפחות עמוסה באתרי הנופש שבה. הסתיו חל בין החודשים ספטמבר ונובמבר. זוהי תקופה מדהימה להנות מצבעי השלכת בה, שימו לב שהסתיו מאופיין במזג אוויר סגרירי וגשום ובתקופה זו התיירות רדומה בכפרים ובחופים. החורף חל בין החודשים נובמבר ואפריל, הטמפרטורות נעות בין 5 עד מינוס 10 מעלות בהרים, מזג אוויר קר מאוד בתקופה זו, גשום ואף מושלג ברוב אזורי בולגריה אך זוהי העונה המושלמת עבור חובבי הסקי שיחסית זול בבולגריה ביחס לאתרים אחרים באירופה.

ויזה ומעברי גבול

בעלי דרכון ישראלי אינם זקוקים לאשרת כניסה לבולגריה, ומקבלים אותה אוטומטית ל90 יום עם הכניסה למדינה. הטיסות הישירות מישראל נוחתות בסופיה ובפלובדיב, בעונה ישנם גם טיסות צ'רטר לאתרי הנופש ורנה ובורגס.

מטבע מקומי ועלויות

המטבע המקומי בבולגריה הוא לב או לבה. למרות היותה חלק מהאיחוד האירופי ברוב המקומות בבולגריה לא מכבדים יורו ותצטרכו להמיר למטבע המקומי. המטבע הבולגרי חזק יותר מהשקל ויחס ההמרה שלו עומד בערך על 1 לב = 2 ש"ח. שימו לב לא להחליף מטבע מרוכלים ברחוב שיציעו לכם, אלא רק בדוכנים רשמיים או בנקים. מכבדים ברוב המקומות את כל כרטיסי האשראי, ויש כספומטים בכל פינה אך עם עמלות משיכה כמובן.

סים מקומי ואינטרנט

בולגריה נחשבת לאחת המדינות המרושתות ביותר בוויפי חינמי בערים הגדולות. מי שמעוניין בכל זאת לרכוש סים מקומי מומלץ להגיע לאחת החברות Telenor או Viva com להם חנויות הפזורות ברחבי הערים התיירותיות. כרטיס סים מקומי לחודש הכולל רק גלישה ואינטרנט יעלה לכם 15 לב ל-15 ג'יגה.

אוכל מקומי

המטבח הבולגרי ספג השפעות רבות ממדינות שכנות כמו יוון, טורקיה ורומניה. הבישול מבוסס על אידוי, אפייה, נזידים וברביקיו. צריכת הבשר העיקרית בבולגריה היא של בשר חזיר, לכן שומרי הכשרות ירצו לוודא מה הבשר אותו מציעים להם. גם הצמחוניים ימצאו מענה בממולאים ובסלטים מקומיים שמבוססים על פלפלים וחצילים. המאפה הבולגרי המפורסם בנייצה. מורכב מדפי עלים וגבינה בולגרית ומוגש חם. נהוג לאכול את הבנייצה טרייה בשעת עשייתה בין 6 ל-10 בבוקר.

בחרו עיר